Sooline võrdõiguslikkus puudutab kõiki tegevusvaldkondi, mis on suunatud inimeste elu korraldamisele ja paremaks muutmisele. Tuleb arvestada seda, et naiste ja meeste olukord ei pruugi igas valdkonnas olla ühesugune ning seetõttu tuleb poliitikat kavandades kindlasti silmas pidada seda, et poliitika tooks kasu nii meestele kui ka naistele.
Soolise võrdõiguslikkuse seadus kohustab ministeeriume ning haridus- ja teadusasutusi soolist võrdõiguslikkust edendama. Selleks et ebavõrdsust märkama hakata, tuleb alustada statistiliste andmete analüüsimisest ning sootundlikest uuringutest, kokku leppida selgetes eesmärkides sugude ebavõrdsuse vähendamisel ja otsustada rahvusvahelise kogemuse najal, millised on Eesti jaoks sobivad ja tõhusad meetmed.
Teemalehed valmisid projekti „Soolõime ja õiguskaitsega sugude võrdsuseni“ raames, mida rahastati Norra toetustest 2009-2014.
Võimalus õppida peab olema võrdne kõikidele inimestele sõltumata tema vanusest, soost, rahvusest, sotsiaalsest seisusest, poliitilistest veendumustest, tervisest jm.
Sooline võrdõiguslikkus hariduses tähendab võrdset juurdepääsu kõikidele haridusastmetele ja -valdkondadele, luues kõigile tütarlastele ja poistele, naistele ja meestele võrdsed võimalused saada formaalset ja mitteformaalset haridust.
Soolise võrdõiguslikkuse seadus kohustab ministeeriume ning haridus- ja teadusasutusi soolist võrdõiguslikkust edendama. Selleks et hakata ebavõrdsust märkama, tuleb alustada statistiliste andmete analüüsidest ning sootundlikest uuringutest, kokku leppida selgetes eesmärkides sugude ebavõrdsuse vähendamisel ja otsustada rahvusvahelise kogemuse najal, millised on Eesti jaoks sobivad ja tõhusad meetmed.
Tööturu teemalehe eesmärk on avada aktuaalsemad soolise võrdõiguslikkuse teemad ühiskonna tasandil seoses naiste ja meeste olukorraga tööturul, nagu tööhõive, tööturu sooline segregatsioon, naiste ja meeste poolt tehtavate tööde tasustamine, soolise võrdsuse indikaatorid, teemakohased uuringud ning publikatsioonid ning tööturulõhede vähendamisele suunatud poliitikad.
Teemalehes kajastatakse soolise võrdsuse saavutamise eesmärke ja meetmeid eelkõige kolmest tööturu ebavõrdsuse aspektist: hõive, soolise segregatsiooni ja palgalõhe aspektist. Teemalehes ei käsitleta tööelu kvaliteedi, töösuhete ja töökeskkonnaga seonduvaid soolise ebavõrdsuse küsimusi ning iseendale tööandjate olukorda tööturul.
Loe edasi teemalehest: Tööturg
Töö ja pereelu ühitamise teemalehe eesmärk on avada aktuaalsemad soolise võrdõiguslikkuse teemad ühiskonna ja organisatsiooni tasandil seoses naiste ja meeste võimalustega ühitada töö ja pereelu, anda ülevaade asjakohastest indikaatoritest, publikatsioonidest ning naiste ja meeste võimaluste võrdsustamisele suunatud poliitikatest.
Teemalehes kajastatakse töö ja pereelu ühitamise meetmeid: lapsehooldus- ja vanemapuhkusi, lapsehoiuvõimalusi, neid töö ja pereelu tasakaalustamise võimalusi, mida saavad pakkuda tööandjad. Ühtlasi antakse ülevaade peamistest põhimõtetest ja eesmärkidest, millele on töö ja pereelu ühitamise meetmed suunatud.
Samuti toetab teemaleht soolise võrdõiguslikkuse seaduses kehtestatud normide täitmist.
Loe edasi teemalehest: Töö ja pereelu ühitamine.
Säästvaks arenguks nimetatakse sellist sihipäraselt suunatud arengut, mis tagab inimeste elukvaliteedi paranemise kooskõlas looduskeskkonna taluvusvõimega ja liigirikkuse säilitamisega ning seab eesmärgiks täisväärtusliku ühiskonnaelu jätkumise nii praegustele kui ka järeltulevatele põlvedele. Teemalehe eesmärk on avada soolise võrdõiguslikkuse ja jätkusuutliku arengu seosed, anda ülevaade arengut mõõtvatest indeksitest ja indikaatoritest, teemakohastest publikatsioonidest ning naiste ja meeste võimaluste võrdsustamisele suunatud poliitikatest säästva arengu tagamisel. Samuti toetab teemaleht soolise võrdõiguslikkuse seaduses kehtestatud normide täitmist, mis nõuavad kõigi poliitiliste otsuste ja meetmete puhul lähtumist nii looduskeskkonna säästmise / aruka kasutamise kui ka soolise võrdõiguslikkuse eesmärkidest.
Teemalehes tuuakse näiteid uuringutest, milles on analüüsitud naiste ja meeste soorollidest tulenevaid erinevusi väärtustes, hoiakutes ja käitumises seoses looduskeskkonna, tarbimisharjumuste ja keskkonnateadlikkusega.
Loe edasi teemalehest: Jätkusuutlik areng.
Teemalehe eesmärk on avada olulisemaid ettevõtluse ja soolise võrdõiguslikkuse kokkupuutepunkte, anda ülevaade soolise (eba)võrdsuse olukorrast ettevõtluskeskkonnas, tutvustada soolise võrdõiguslikkuse saavutamiseks püstitatud eesmärke valdkonnas, toetada soolise võrdõiguslikkuse seaduses kehtestatud normide täitmist ning tutvustada teemat avavaid ja selgitavaid allikaid ja publikatsioone. Teemaleht on eelkõige suunatud seaduseloojatele, poliitikakujundajatele ning ettevõtluse edendamise ja arendamisega tegelevatele organisatsioonidele. Teemaleht toetab soolise võrdõiguslikkuse seaduses kehtestatud normide täitmist.
Loe edasi teemalehest: Naised ja ettevõtlus
Teemalehe eesmärk on avada ühiskonnas aktuaalsemad soolise võrdõiguslikkuse teemad, mis puudutavad naiste ja meeste töökeskkonda ja töötervishoidu, anda ülevaade asjakohastest indikaatoritest, teemakohastest publikatsioonidest ning soolise ebavõrdsuse vähendamisele suunatud poliitikatest tööohutuses ja töötervishoius. Oluliseks on eelkõige peetud lugeja juhtimist algallikate ja -andmete juurde. Teiseks eesmärgiks on toetada soolise võrdõiguslikkuse seaduses kehtestatud normide täitmist.
Loe edasi teemalehest: Tööohutus ja töötervishoid
Teemalehe eesmärk on anda ülevaade soolise võrdsuse/ebavõrdsuse mõõtmisest ja sellega seotud mõistetest, tutvustada soolise võrdõiguslikkuse indeksite ja sootundlike indikaatorite arendamist ja olemasolu rahvusvahelisel tasandil ning juhatada lugejaid nende andmete ja allikate juurde, mis võimaldavad saada taustandmeid Eesti soosüsteemi kohta, aga ka selle võrdluses teiste riikidega.
Teemalehes on kirjeldatud rahvusvahelisi andmebaase, mille indikaatorid ja muu info võivad kaasa aidata soolise võrdõiguslikkuse poliitikate väljatöötamiseks ja olla sooliste mõjude analüüsimiseks vajalikuks taustteabeks.
Teemaleht ei peegelda neid Eesti ametkondade, organisatsioonide ja institutsioonide andmekogusid, milles võib samuti olla soolise võrdõiguslikkuse hindamiseks vajalikke näitajaid või mille andmeid on võimalik analüüsida sugude kaupa.
Loe edasi teemalehest: Sooline võrdõiguslikkus – mõisted ja mõõtmine
Teemalehe eesmärk on juhtida tähelepanu sotsiaalkindlustusskeemide väljatöötamise ja toimimise soolistele aspektidele.
Sotsiaalkaitse teemade piiritlemisel ja sooliste aspektide läbival käsitlemisel keskendub teemaleht eelkõige sotsiaalkindlustuse nendele hüvitistele, mis on seotud indiviidide tööeluga. Käsitletakse pensioni-, ravi- ja töötuskindlustussüsteemide ning vanemahüvitise soolisi aspekte, mille põhjalikum analüüsimine võimaldaks soolist ebavõrdsust vähendada.
Teemalehe eesmärk on anda ülevaade soolise võrdõiguslikkuse eesmärkidest sotsiaalkindlustussüsteemides ning juhtida lugejad põhjalikumate sootundlike analüüside ja käsitluste allikateni.
Loe edasi teemalehest: Sotsiaalkindlustus